Jak na skupinové svatební fotky

Většina svatebních snímků je o zachycení přirozených momentek. Výsledné fotografie jsou pak v podstatě reportáží vašeho svatebního dne. Nedílnou součástí svatebního alba je ale také zdokumentování svatebčanů ve strukturalizované podobě.

Takže co je to svatební skupinovka?

Jedná se o řízenou aktivitu, dle mého jedinou, kdy si fotograf může dovolit vstoupit do svatebního programu a trochu řídit, co se na scéně děje. A věřte mi, hnout davem a zorganizovat ho je také dovednost.

Přestože se snažím být na svatbě neviditelná, tohle je moment, kdy i já vstoupím do programu. Věřím, že stejně tak, jako manželé chtějí zaznamenat klíčové momenty svatby, budou si chtít po čase připomenout a prohlédnout rodinu a přátele, kteří na svatbě byli. A i kdyby ne, babička Marta si chce vždycky v kredenci vystavit svého vnoučka s jeho novomanželkou.

Jaké je mé doporučení ohledně času, kdy se má skupinovka pořídit?

Abych byla upřímná, nejhorší čas na pořizování fotek je okolo 13. hodiny, kdy je slunce nejvýše nad hlavami a tvoří nevzhledné stíny pod oky svatebčanů. A pokud se dívají do slunce, tak i zajímavé úšklebky :P.

A teď to celé zamotám a popřu. Velká skupinová fotka je nejlepší rovnou po obřadu, hned na místě. Proč? Protože jsou všichni na jednom místě, čistí a svěží.

Jak si tedy poradím s problémem se sluncem, který jsem popsala výše? Snažím se skupinu postavit celou do stínu a po slunci tak, aby paprsky nikomu nesvítily do obličeje.

A co dál?

Po velké skupinové fotce se často dělají menší skupinky. Důvodem není jen to, že jsou lidé svěží a na místě. Ne všichni hosté se totiž účastní hostiny.

Tato varianta je vhodná, když se nacházíme v zahradě, kde jsou vzrostlé stromy či nějaký pěkný koutek, kde najdeme plný stín. Pokud tuto možnost nemáme, doporučuji skupinovky posunout na čas po hostině, nejlépe na hodinu a půl před západem slunce.

A tady je pro vás ještě jeden tip, který urychlí celý proces. Je to jednoduchá, ale velmi důležitá věc. Všem párům doporučuji, aby si doma v klidu sepsaly seznam svatebních skupinek. Kladu důraz na to, aby na nikoho nezapomněly. Pro usnadnění jsem připravila takový vzorový seznam ke stažení.

Až bude váš seznam hotový, radím vám si jej vytisknout a kopii dát svědkyni nebo koordinátorce.

A teď tip pro svědomité. Velmi pomůže, když seznam vytisknete podobně jako zasedací pořádek a dáte ho na viditelné místo.

Šablona svatebních skupinových fotek